Webinar 4. februar 2026 kl 14:30-15:30 

Webinar: Introduktion til den opdaterede ISO/IEC 27701 om privatlivsbeskyttelse

Få overblik over den nye version af standarden ISO/IEC 27701, og få viden om, hvordan den kan styrke arbejdet med privatlivsbeskyttelse, governance og compliance i din organisation. Få også indblik i Falcks erfaringer med at implementere standarden.

Oversigt

Standarden ISO/IEC 27701 sætter fokus på privatlivsbeskyttelse og giver både dataansvarlige og databehandlere et solidt værktøj til at arbejde struktureret med personoplysninger. I slutningen af 2025 udkom ISO/IEC 27701 i en revideret version, hvor standarden nu står som en selvstændig ledelsesstandard - opbygget efter samme struktur som fx ISO 9001 og ISO/IEC 27001. Det betyder samtidig et skærpet fokus på ledelsens ansvar for at sikre en stærk og systematisk håndtering af privatlivsbeskyttelse.

På webinaret guider Søren Kofoed-Hansen fra Dansk Standard dig gennem de væsentligste ændringer i den opdaterede version, herunder den nye opbygning af standarden og de vigtigste krav. Han forklarer også, hvorfor standarden er et centralt værktøj, når organisationer vil arbejde mere effektivt og struktureret med privatlivsbeskyttelse.

Du får desuden et konkret indblik i, hvordan standarden omsættes til praksis. Falck er en af de virksomheder, der har implementeret ISO/IEC 27701 for at styrke deres governance ift. privatlivsbeskyttelse. På webinaret deler Peter Kaas, Head of Digital Legal and Compliance hos Falck, deres erfaringer med at implementere ISO/IEC 27701 i en kompleks organisation, og hvad det betyder for dem at arbejde ud fra en internationalt anerkendt tilgang til privatlivsbeskyttelse.

Det får du ud af det 

  • Overblik over ændringerne i den opdaterede version af ISO/IEC 27701 
  • Forståelse for, hvorfor standarden er et centralt værktøj til at arbejde struktureret og effektivt med privatlivsbeskyttelse 
  • Indblik i Falcks erfaringer med at implementere standarden ISO/IEC 27701  

Målgruppe 

Alle, der arbejder med informationssikkerhed og privatlivsbeskyttelse, herunder databehandlere og dataansvarlige.  

Program 

  • 14.30-14.35: Velkommen  
    v/ Berit Aadal, chefkonsulent, Dansk Standard     
  • 14.35-14.55: Præsentation af ændringerne i den opdaterede version af ISO/IEC 27701  
    v/ Søren Koefoed-Hansen, seniorkonsulent, Dansk Standard 
  • 14.55-15.20: Falcks erfaringer med at implementere et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse med ISO/IEC 27701  
    v/ Peter Kaas, Head of Digital Legal and Compliance, Falck 
  • 15.20-15.30: Afrunding og spørgsmål 
  • 15.30: Tak for i dag 

Kontakt 

Berit Aadal
Berit Aadal Chefkonsulent, digitalisering
Standardisering | Digital & Bæredygtighed
E: baa@ds.dk
T: 39 96 62 96

Tilmelding 

Webinar den 4. februar 2026 kl 14:30-15:30. Webinaret koster 0 kr.

Telefon
Jobtitel
Virksomhed*

 


Privatlivspolitik

Læs hvordan vi indsamler og behandler data i vores privatlivspolitik.