21. april 2016
Science i Forum er en science & technology-messe for børn og unge. Messen danner ramme for finalen i Unge Forskere - Danmarks største talentkonkurrence for børn og unge med interesse for science. Her skal børn og unge udvikle opfindelser eller idéer.
Der er blandt andet projekter inden for det medicinske område, nanoteknologi og droner.
Hvis du vil læse mere om, hvad Dansk Standard kan tilbyde af rådgivning til opfindere, undervisere og unge forskere, kan du trykke ind på vores særlige side til dem.
Nova tiltrak stor opmærksomhed fra både de unge forskere og de mange børnefamilier, der deltog ved messen. Nedenfor kan du set et udpluk af billeder taget under messen. Tryk på billederne for at se dem i et større format.
Den nye politiske aftale om EU’s såkaldte Digital Omnibus for AI vil give virksomheder omkring 1,5 år mere til at leve op til visse krav i AI-forordningen.
Den internationale standard for fødevaresikkerhed er lige nu i offentlig høring.
AI har potentiale til at forbedre det danske sundhedsvæsen. Men teknologien rummer både muligheder og udfordringer, og her kan standarder hjælpe.
I år bliver det lovpligtigt for en lang række danske virksomheder at have et certificeret energiledelsessystem. Men uanset typen af virksomhed kan det være store fordele ved at anvende en standard som ISO 50001.