10. juni 2022

Se eller gense webinaret om de nye strukturer og foranstaltninger i ISO/IEC 27001 og 27002

Webinaret henvender sig til alle, der arbejder med informationssikkerhed, og som ønsker en hurtig introduktion til ISO/IEC 27001 og ISO/IEC 27002, samt de nye ændringer i de reviderede udgaver.

Anders Linde fra Dansk Standard, som underviser og rådgiver i standarderne giver dig et overblik over ændringerne i de nye udgaver af ISO/IEC 27001 og ISO/IEC 27002, og hvad det kan komme til at betyde for dig, der allerede arbejder med standarderne.

Henning Mortensen, CISO i Brødrene A & O Johansen og formand for Rådet for Digital Sikkerhed, giver en konkret vinkel på, hvordan de arbejder med informationssikkerhedsstandarder, og hvilken værdi det tilfører deres virksomhed.

Præsentation fra webinaret 

Se eller gense webinar



Kontakt

Berit Aadal
Berit Aadal Chefkonsulent, digitalisering
Standardisering | Digital & Bæredygtighed
E: baa@ds.dk
T: 39 96 62 96

Se også

Norden går sammen om den grønne og digitale omstilling

27. maj 2026

Norden går sammen om den grønne og digitale omstilling

Den grønne og digitale omstilling kræver et tættere samarbejde på tværs af landegrænser. De nordiske lande tager nu et fælles initiativ for at styrke brugen af standarder som et strategisk værktøj til at omsætte viden til løsninger, der fungerer i...

To centrale europæiske AI-standarder er nu i offentlig høring

22. maj 2026

To centrale europæiske AI-standarder er nu i offentlig høring

Risikostyring og cybersikkerhed får stor betydning for arbejdet med AI-systemer – særligt for højrisiko AI-systemer. De to centrale europæiske AI-standarder er nu sendt i offentlig høring, så alle interesserede kan læse med og komme med input.

EU er enige om at udskyde implementering af AI-forordningen

13. maj 2026

EU er enige om at udskyde implementering af AI-forordningen

Den nye politiske aftale om EU’s såkaldte Digital Omnibus for AI vil give virksomheder omkring 1,5 år mere til at leve op til visse krav i AI-forordningen.

Hvad skal der til, for at AI bedst kan understøtte et sundhedsvæsen under pres?

12. maj 2026

Hvad skal der til, for at AI bedst kan understøtte et sundhedsvæsen under pres?

AI har potentiale til at forbedre det danske sundhedsvæsen. Men teknologien rummer både muligheder og udfordringer, og her kan standarder hjælpe.