27. oktober 2023

Webinar: Nye EU-regler for brug af data

Se eller gense dette webinar, hvor du kan høre om, hvilke krav og muligheder danske virksomheder får med de nye EU-regler for datadeling, og hvordan standarder kan hjælpe virksomheder til at dele data.

EU har med datastyringsforordningen (Data Governance Act) og dataforordningen (Data Act) vedtaget ny EU-lovgivning, som både giver muligheder for og stiller krav til datadeling for det danske erhvervsliv.

Datastyringsforordningen skal blandt andet fremme en ny forretningsmodel for ”dataformidlingstjenester”, der skal skabe et sikkert miljø, hvor virksomheder eller enkeltpersoner kan dele data. Dataforordningen har til hensigt at fjerne hindringer for adgang til data for både private og offentlige aktører.

Dansk Standard inviterer til et webinar, hvor du vil få en generel introduktion til den nye EU-lovgivning på dataområdet, og til hvordan standardiseringsarbejdet er knyttet til den nye EU-lovgivning på dataområdet.

Præsentationer fra webinaret 

Se eller gense webinaret her



Kontakt

Bjoernhvidtfeldt
Bjørn Nørrekjær Hvidtfeldt Chefkonsulent, fagleder, digitalisering
Standardisering | Digital & Bæredygtighed
E: bnh@ds.dk
T: 39 96 61 54

Se også

EU er enige om at udskyde implementering af AI-forordningen

13. maj 2026

EU er enige om at udskyde implementering af AI-forordningen

Den nye politiske aftale om EU’s såkaldte Digital Omnibus for AI vil give virksomheder omkring 1,5 år mere til at leve op til visse krav i AI-forordningen.

Hvad skal der til, for at AI bedst kan understøtte et sundhedsvæsen under pres?

12. maj 2026

Hvad skal der til, for at AI bedst kan understøtte et sundhedsvæsen under pres?

AI har potentiale til at forbedre det danske sundhedsvæsen. Men teknologien rummer både muligheder og udfordringer, og her kan standarder hjælpe.

Endnu en AI-standard til AI-forordningen er kommet på offentlig høring

08. april 2026

Endnu en AI-standard til AI-forordningen er kommet på offentlig høring

Den europæiske standard for AI-systemer med computer vision er netop sendt i offentlig høring. Standarden sætter krav til, hvordan man må analysere og fortolke billede- og videomateriale.

Åbent udvalgsmøde i S-808 og S-896: Det digitale produktpas og BIM

20. marts 2026

Åbent udvalgsmøde i S-808 og S-896: Det digitale produktpas og BIM

Det digitale produktpas er interessant for alle typer af producenter. Inden for byggeriet er det særligt interessant at se på sammenhængen mellem det digitale produktpas og hvordan dette skal fungere under den nye byggevareforordning og i samspil...