10. november 2023
Særligt hvis du er SMV og producerer eller importerer elektriske produkter, og synes du mangler et overblik over miljøforhold og kemiske stoffer, så kan dette webinar og standardiseringsudvalget, S-611, være noget for dig.
Du får en generel introduktion til det danske standardiseringsudvalg S-611, som arbejder med miljø, cirkulær økonomi samt affald og kemiske stoffer. Dvs. standardisering ift. REACH, RoHs og WEEE, ESPR/Ecodesign og sammenhængen til standardisering gennem nogle af de europæiske og internationale standardiseringsgrupper.
Hvordan kommer virksomheder godt i gang med cirkulært produktdesign og udvikling af cirkulære forretningsmodeller med afsæt i den nye standard DS/EN 45560:2024? Se webinaret og få konkrete eksempler og erfaringer fra praksis.
Se eller gense de oplæg, der blev holdt på DS Bæredygtighedsdag torsdag d. 27. november 2025.
Madspild koster både klimaet og virksomhederne dyrt. Hør podcasten, hvor seniorkonsulent Carina Dalager deler viden og erfaringer fra det internationale arbejde med at reducere madspild.
Den europæiske standard ’Metode til at opnå cirkulært produktdesign’ er nu tilgængelig på dansk. Standarden hjælper virksomheder med at tænke cirkularitet ind allerede i designfasen – og dermed gøre op med brug-og-smid-væk-kulturen.