10. november 2025
Det digitale produktpas bliver et vigtigt værktøj i EU’s Ecodesignforordning, som stiller nye krav til dokumentation af produkters bæredygtighed. Det digitale produktpas er dog ikke kun compliance, produktpasset skaber også nye digitale forretningsmuligheder og kunderelationer.
Men hvilke produktgrupper bliver berørt? Hvordan kan virksomhederne komme godt i gang med at forberede sig, og hvad skal man have styr på, inden de nye krav til produktdata træder i kraft? Hvilke informationer kan allerede indsamles nu, og hvordan kan data stilles til rådighed for forbrugere og virksomheder?
Se optagelsen og bliv klogere på, hvad din virksomhed kan forvente af det digitale produktpas.
Arrangementet bød bl.a. på faglige oplæg om lovgivning, kommende standarder og perspektiver fra virksomheder, der allerede har gjort sig nogle erfaringer.
Det digitale produktpas: Er din virksomhed klar? (pdf)
Den opdaterede håndbog samler de gældende standarder for elektriske installationer og giver overblik over de seneste ændringer og rettelser på området.
Se eller gense de oplæg, der blev holdt på DS Bæredygtighedsdag torsdag d. 25. juni 2026.
Ny indsats skal skabe fælles tekniske rammer for avancerede reaktorteknologier med potentiale i industri og transport.
Dansk Standard lancerer ny guide, der sætter fælles retningslinjer for, hvordan kvantekomponenter kobles sikkert sammen på tværs af storetemperaturforskelle fra tæt på det absolutte nulpunkt til stuetemperatur.