12. november 2025
Biosolutions er et felt i hastig udvikling, og DS Biosolutionsdag markerede indsatsen for at styrke og modne biosolutions som dansk og europæisk vækstdagsorden.
Se eller gense arrangementet og bliv klogere på, hvordan vi bedst involverer virksomheder i standardiseringsprocesser fra start, hvad der skal til politisk og industrielt for at opskalere biosolutions, og ikke mindst hvordan Danmark fastholder sin styrkeposition i en sektor med stort eksport- og klimamæssigt potentiale.
I optagelsen kan du se oplæg som:
… samt den afsluttende debat: Sammen skaber vi standarderne med deltagelse af bl.a. Sofie Carsten Nielsen, Director, DI Biosolutions & European Biosolutions Coalition, Anne Lerche, chef for biosolutions i Dansk Erhverv og Niels Peter Nørring, klimadirektør i Landbrug og Fødevarer.
På dette webinar får du indsigt i hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.
Det digitale produktpas er interessant for alle typer af producenter. Inden for byggeriet er det særligt interessant at se på sammenhængen mellem det digitale produktpas og hvordan dette skal fungere under den nye byggevareforordning og i samspil...
Klimarisici er et voksende globalt problem. Ny version af ISO 14092 giver klare rammer og vejledning for planlægning af klimatilpasning hos lokale myndigheder og lokalsamfund.
På dette webinar får du et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.