10. december 2025

Se eller gense: Cirkulært produktdesign og cirkulære forretningsmodeller i praksis

Hvordan kommer virksomheder godt i gang med cirkulært produktdesign og udvikling af cirkulære forretningsmodeller med afsæt i den nye standard DS/EN 45560:2024.

På dette webinar blev deltagerne introduceret til centrale principper fra standarden DS/EN 45560:2024 ’Metode til at opnå cirkulært produktdesign, som netop er udkommet på dansk.

Oplægsholderne delte konkrete erfaringer med, hvordan standarden kan bruges til at skabe overblik over processer, prioritere indsatser, understøtte produktudvikling og sikre systematik i omstillingen mod cirkularitet. Der blev også sat fokus på relevansen i forhold til de kommende krav under ecodesign-forordningen (ESPR), og hvordan standarden kan fungere som et praktisk værktøj til implementering.

I webinaret gav repræsentanter fra både industrien og rådgiverområdet indblik i deres arbejde med cirkulære løsninger – fra strategiske beslutninger til praktiske værktøjer og konkrete aktiviteter i virksomheder.

Oplægsholdere

  • Mette Trier Zeuthen, seniorkonsulent, Dansk Standard
  • Jesper Jerlang, bæredygtighedschef, Aasted
  • Rasmus Jørgensen, Circularity Manager, Danfoss
  • Nicholas Mohr Krøyer, senior forretningsudvikler, Erhvervshus Hovedstaden

Præsentationer 

Cirkulært produktdesign og cirkulære forretningsmodeller i praksis (pdf)

Se eller gense webinaret




Kontakt

Mette
Mette Trier Zeuthen Seniorkonsulent, bæredygtighed
Standardisering | Digital & Bæredygtighed
E: mtz@ds.dk
T: 39 96 61 96

Se også

Den nye udgave af Håndbog 183 er nu udkommet

01. juli 2026

Nu udkommer den nye håndbog 183 for elinstallationer

Den opdaterede håndbog samler de gældende standarder for elektriske installationer og giver overblik over de seneste ændringer og rettelser på området.

DS Bæredygtighedsdag 2026

30. juni 2026

DS Bæredygtighedsdag 2026

Se eller gense de oplæg, der blev holdt på DS Bæredygtighedsdag torsdag d. 25. juni 2026.

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

24. juni 2026

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

Ny indsats skal skabe fælles tekniske rammer for avancerede reaktorteknologier med potentiale i industri og transport.

De første standarder for det digitale produktpas er klar

10. juni 2026

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Seks nye standarder gør det muligt at arbejde med fælles produktdata på tværs af Europa og understøtter udviklingen af datadrevne forretninger.