Dansk Standard er forpligtet til at sikre ophavsretten på standarder

20. januar 2026

Dansk Standard er forpligtet til at sikre ophavsretten på standarder

TEKNIQ frigiver standard uden tilladelse, til trods for at den er frit tilgængelig på Dansk Standards hjemmeside. 

TEKNIQ har etableret et digitalt læserum, hvor standarden ’EN 16005:2023+A1:2024 Automatiske døre – Sikkerhed ved brug – Krav og prøvningsmetoder’ er gjort tilgængelig. I deres egen pressemeddelelse skriver de, at standarden blot er den første af flere, som vil blive frigivet. 

Dansk Standard er som Danmarks nationale standardiseringsorganisation forpligtet til at sikre, at ophavsretten på standarder håndhæves i Danmark. Samtidig har Europa-Kommissionen pålagt de europæiske standardiseringsorganisationer CEN og CENELEC at stille harmoniserede standarder til rådighed i et digitalt læserum jf. sag C-588/21 P.  

”I Dansk Standard gør vi de pågældende standarder tilgængelige i vores læserum, så snart vi får besked på dette fra Europa-Kommissionen. Dette omfatter også den standard, TEKNIQ har gjort tilgængelig”, siger Tina Helsted Vengsgaard, direktør i Dansk Standard.

At TEKNIQ vælger at etablere deres eget læserum uden om de fælles retningslinjer fra Europa-Kommissionen, er ikke i overensstemmelse med ophavsretsreglerne for standarder.  

”Vi har været i dialog med TEKNIQ om, at vi skal efterleve de anvisninger, vi har fået af Europa-Kommissionen. Derfor undrer det mig også, at TEKNIQ omgår Europa-Kommissionens retningslinjer og gør det muligt for deres medlemmer både at læse, printe og kopiere standarden, hvilket ikke stemmer overens med ophavsretten, som gælder på standarder”, fortæller Tina Helsted Vengsgaard, og fortsætter:  

”Det kan lyde forjættende, at standarder skal være frit tilgængelige – særligt når TEKNIQ påstår, at adgang til standarder koster mellem 10.000 kr. og 200.000 kr. om året for virksomheder. Faktum er, at ’DS-håndbog 183:2025 Standardsamling til installationsbekendtgørelsen – DS/HD 60364-serien (2 bind)’, der indeholder 41 standarder oversat til dansk, og som mange af TEKNIQs medlemmer bruger, koster fra 995 kr.”, siger Tina Helsted Vengsgaard.  

Eneste tilfælde i Europa  

Dansk Standard er løbende i dialog med de 34 andre standardiseringsorganisationer i Europa. Og der findes ikke et eneste lignende eksempel på det, som TEKNIQ nu har gjort. 

”Vi forstår, at processen kan være frustrerende, men det er vigtigt at forstå, at TEKNIQs handling kan bringe Danmark i konflikt med de aftaler, der er indgået mellem Europa-Kommissionen, CEN og CENELEC om håndtering af ophavsret og adgang til harmoniserede standarder. Det kan potentielt kompromittere Danmarks medlemskab i både de europæiske og internationale standardiseringsorganisationer”, siger Tina Helsted Vengsgaard, og afslutter: 

”Vi har derfor også rettet henvendelse til TEKNIQ og bedt dem om at fjerne standarden ’EN 16005:2023+A1:2024 Automatiske døre – Sikkerhed ved brug – Krav og prøvningsmetoder’ fra deres læserum og i stedet henvise til vores, hvor standarden kan læses”. 

 

Fakta om EU-Domstolens afgørelse sag C-588/21 P og implementering:

Den 5. marts 2024 afsagde EU-Domstolen dom i sag C588/21 P, som pålægger Europa-Kommissionen at give aktindsigt i harmoniserede standarder i henhold til forordning 1049/2001. Efter dommen indgik Europa-Kommissionen en aftale med de europæiske standardiseringsorganisationer CEN og CENELEC om, at nationale standardiseringsorganisationer skal stille standarder til rådighed i særlige læserum, når Kommissionen udleverer dem i forbindelse med aktindsigt. Kommissionen skal desuden godkende læserummene. 

Når Europa-Kommissionen giver aktindsigt i harmoniserede standarder, sender de en liste over de standarder, som nationale organisationer skal stille til rådighed i deres læserum på en bestemt dato. Af aktindsigtsbrevene fremgår det tydeligt, at dokumenterne alene må tilgås med henblik på læsning. Brugerne accepterer samtidig, at de ikke må omgå de tekniske funktioner, Europa-Kommissionen har indført – herunder forbud mod videresendelse, download og print. 

Gennem Dansk Standards medlemskab af de europæiske standardiseringsorganisationer CEN og CENELEC, er det Dansk Standards ansvar at stille harmoniserede standarder til rådighed i landets læserum – på de datoer og med de begrænsninger, som Europa-Kommissionen fastlægger. Det er samtidig Dansk Standards ansvar at sikre, at ophavsretten håndhæves i Danmark. 

Europa-Kommissionen har stillet klare krav til, hvordan nationale læserum skal fungere:  

  • Adgang skal være skrivebeskyttet – ingen kopiering, print eller download. 
  • Brugere skal registrere sig med e-mail og password 
  • Brugerne skal acceptere de fælles vilkår for ophavsret 
  • Læserummet skal tydeligt oplyse om, at publikationerne er ophavsretligt beskyttet 
  • Nationale standardiseringsorganisationer er forpligtet til at overvåge og reagere på brud på ophavsret, jf. CEN/CLC Guide 10.  

Helena
Helena Schou Østergaard Konsulent, presseansvarlig
Marketing og kommunikation
E: hso@ds.dk
T: 39 96 62 74

Se også

Dansk Standard fylder 100 år

24. februar 2026

Dansk Standard fylder 100 år

I et århundrede har standarder været med til at skabe et trygt samfund og et stærkt erhvervsliv. Standarder har bundet generationer og markeder sammen – og de bliver kun vigtigere for dansk konkurrenceevne, eksport og innovation de næste 100 år.

Ensretning af publikationstyper skal give byggebranchen bedre overblik

20. februar 2026

Ensretning af publikationstyper skal give byggebranchen bedre overblik

Dansk Standard ændrer formatet for sine publikationstyper for at understøtte det kommende helhedsorienterede bygningsreglement med fokus på den grønne omstilling og samtidig gøre det lettere for byggebranchen at navigere i.

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

22. december 2025

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

For anden gang er organiseringen af det danske EU-formandskab blevet certificeret efter den globalt anerkendte standard for bæredygtighed i event- og mødebranchen, ISO 20121. Dansk Standard og BeeSustain ApS har rådgivet i, hvordan formandskabet k...

Nyt formandskab og nye bestyrelsesmedlemmer i Fonden Dansk Standard

08. april 2025

Nyt formandskab og nye bestyrelsesmedlemmer i Fonden Dansk Standard

Fonden Dansk Standards bestyrelse skal være med til at sikre, at Fonden forsætter med at virke til gavn for samfund og erhvervsliv gennem standardisering og certificering samt videnformidling og rådgivning herom.