StructuralReuse – Vejen til mere cirkulært byggeri med direkte genbrug af bygningsdele

19. august 2025

StructuralReuse – Vejen til mere cirkulært byggeri med direkte genbrug af bygningsdele

Nyt projekt har udviklet testmetoder og vejledninger, der skal bidrage til, at genbrug af beton, stål og træ kan blive muligt, så CO₂-udledning i byggeriet kan reduceres, og genbrugte materialer kan integreres i byggeprocessen.

Byggebranchen spiller en central rolle i den grønne omstilling. Men i dag er direkte genbrug af bærende bygningsdele stadig en undtagelse. 

I projektet StructuralReuse har forskere fra sektionen Materials & Durability på DTU Sustain sammen med Lendager, Rambøll, Dansk Standard, Arkitektskolen Aarhus, Gate 21 og DTU Skylab gennem fire år udviklet og testet metoder, der kan gøre genbrug langt mere udbredt i branchen. 

Resultaterne offentliggøres ved en konference d. 12. september 2025 og skaber muligheder for øget genbrug for alle, der arbejder med byggeri, arkitektur, transformation og ressourceoptimering. 

Det klimabelastende byggeri 

Byggeriet står i dag for: 

  • 40 % af Danmarks energiforbrug 
  • 40 % af materialeforbruget (udvinding af råmaterialer) 
  • 30 % af CO₂-udledningerne 
  • 40 % af alt affald 

Hvert år rives 1.100-1.500 bygninger ned i Danmark – svarende til cirka 1,7 mio. m². Mange af disse bygninger indeholder store mængder materialer som beton, stål og træ, der kan genbruges. Alligevel viser opgørelser, at kun 0,17 % af materialerne i nybyggeri er genbrugte. 

Selv med et øget fokus på renovering og transformation er det fortsat centralt, at materialer i størst muligt omfang genbruges – også når bygninger gentænkes. Nye bærende elementer kan stå for op til 80 % af et byggeris samlede klimaaftryk, hvilket understreger behovet for at genbruge mere og producere mindre. 

Praktiske og økonomiske barrierer for genbrug 

Selvom der er politisk vilje og stigende efterspørgsel på genbrug, er der store praktiske og økonomiske barrierer. Der mangler dokumentationsmetoder, som ikke ødelægger materialerne, klare retningslinjer for nedtagning samt en reel businesscase for genbrugte elementer. Samtidig er der behov for standardiserede test- og klassifikationsmetoder, så brugte materialer kan vurderes ensartet og effektivt. 

Genbrug kræver, at materialer er sikre, holdbare og ufarlige, men testmetoderne er ofte ressourcekrævende og destruktive, hvilket begrænser mængden af materialer, der kan genanvendes. Derfor sker genbrug af bærende materialer i dag primært i pilotprojekter med fokus på økologisk bæredygtighed, fremfor økonomisk. 

Dertil kommer, at gamle bygninger sjældent er designet til at blive skilt ad, og dokumentation mangler ofte. Der skal investeres tid og penge, før man reelt ved, om fx en betonbjælke kan genbruges, hvilket indtil nu har gjort processen smal og ressourcekrævende. 

Kombination af metoder giver nye muligheder 

Projektet har undersøgt, hvilke typer information der er vigtigst for at vurdere genbrugsmulighederne for komponenter, og har testet og kombineret en række ikke-destruktive testmetoder (NDT), som gør det muligt at teste materialer, mens bygningen stadig står. 

Dermed kan beslutninger om genbrug træffes tidligt i processen, risikoen mindskes, og alle undersøgte elementer vil potentielt kunne anvendes igen, da testene ikke kompromitterer deres egenskaber. Metoderne åbner altså for, at genbrugsmaterialer kan tænkes ind i design og planlægning fra starten, da man kan få et tidligt overblik over tilgængelige materialer, der egner sig til genbrug. 

Projektets resultater 

StructuralReuse har undersøgt og afprøvet en lang række metoder til test af, træ og beton og har udviklet vejledninger (DS/INF), der beskriver, hvordan genbrugsmaterialer testes og dokumenteres, så styrke, holdbarhed og sikkerhed kan sikres. Samtidig har fuldskala-test og LCA-beregninger vist, at direkte genbrug af betonbjælker kan spare op til 70 % CO₂ sammenlignet med brug af nye. 

Metoderne og vejledningerne kan bruges af bygherrer, arkitekter, ingeniører og entreprenører til at teste og planlægge genbrug langt tidligere i byggeprocessen på en dokumenterbar og sammenlignelig måde.  

Alt sammen skulle det gerne bane vejen for en ny praksis, hvor eksisterende bygninger i højere grad ses som materialebanker frem for affald og bidrage til mere cirkulært byggeri, lavere klimabelastning, mindre affald og et reduceret forbrug af jomfruelige ressourcer – og samtidig mindske indgreb i natur og biodiversitet. 

Vil du vide mere? 

StructuralReuse præsenterer resultaterne fra projektet ved en konference i Dreyers Fonds historiske dansesal Valencia på Vesterbrogade 32, d. 12. september 2025. Se mere om arrangementet her. 

Hvis du vil vide mere om standardisering og udvalgsarbejde inden for genbrug i byggeriet, kan du bruge nedenstående kontaktinfo. 

Charlotte Vartou Forsingdal
Charlotte Vartou Forsingdal Fagleder I Head of Construction
Standardisering | Byggeri, Energi og Transport
E: cfo@ds.dk
T: 39 96 62 32
Alexander Mollan Bohn Christiansen
Alexander Mollan Bohn Christiansen Seniorkonsulent | Senior Consultant
Standardisering | Byggeri, Energi og Transport
E: amc@ds.dk
T: 39 96 62 37
Marika Englén
Marika Englén Seniorkonsulent | Senior Consultant
Standardisering | Byggeri, Energi og Transport
E: mae@ds.dk
T: 39 96 62 16

Se også

Nye vejledninger på vej: Vejen banes for genbrug af betonelementer

22. april 2025

Nye vejledninger på vej: Vejen banes for genbrug af betonelementer

Forsknings- og udviklingsprojekt (P)RECAST har sammen med 13 aktører i den danske byggebranche arbejdet målrettet på at fremme genbrug af hele betonelementer i nye byggerier. To ud af projektets i alt ni rapporter er nu offentliggjort – og de pege...

31. marts 2025

Se eller gense webinar om standarder til brug i DPP og DoPC

Bliv opdateret på CPR, den reviderede byggevareforordning, og udviklingen af standarder til DPP og DoPC på europæisk og globalt plan.

19. marts 2025

EU-lovgivning der understøtter byggeriets grønne omstilling

Se eller gense webinaret, hvor Dansk Standard sætter fokus på europæisk lovgivning og standarder, der understøtter bæredygtighed i byggeriet.

Kommende DS/INF skal bane vej for emissionsfrie bygge- og anlægspladser

12. februar 2025

Kommende DS/INF skal bane vej for emissionsfrie bygge- og anlægspladser

Den grønne omstilling i byggeriet har indtil nu primært haft fokus på materialerne. Ny vejledning skal være med til at gøre selve byggeprocessen mere bæredygtig.