Mød Dansk Standard på Klimafolkemødet

01. september 2021

Mød Dansk Standard på Klimafolkemødet

Dansk Standard deltager i år på Klimafolkemødet i Middelfart. Her inviterer vi til debatten ”Grøn digitalisering – en del af klimakampen”.

Den 2.-4. september 2021 kommer klimaløsninger til at være omdrejningspunktet, når det årlige Klimafolkemøde løber af stablen. Dansk Standard arrangerer på folkemødet debatten: ”Grøn Digitalisering – en del af klimakampen”, som finder sted torsdag den 2. september kl. 13-13.45.

Debat: Grøn Digitalisering – en del af klimakampen

Formålet med Klimafolkemødet er at inspirere til handling – både for beslutningstagere, virksomheder, organisationer og borgere, og årets tema er således: Klimahandling sammen. Dansk Standard vil med debatten derfor lægge op til en diskussion af, hvordan vi som samfund kan få bragt data og digitale teknologier i spil i kampen for et bedre klima.

-I dag er der bred enighed om, at digitalisering spiller en væsentlig rolle i rejsen imod et mere bæredygtigt samfund. World Economic Forum vurderer fx, at verden kan reducere 15% af Co2-udledningen ved at anvende digitale teknologier. Derfor vil vi gerne stille skarp på de to overordnede temaer, hvordan kan vi bedre bruge og udnytte data som ressource i den grønne omstilling, og hvordan vi kan bruge data i udviklingen af datadrevne teknologier til gavn for den grønne omstilling, fortæller Kristian Guldfeldt, Public Affairs-konsulent i Dansk Standard.

Myndigheder og virksomheder skal tale samme sprog

Fælles for begge temaer er, at hvis samfundet ønsker hjælp fra datadrevne teknologier til den grønne omstilling, er det afgørende, at virksomheder og myndigheder kan arbejde sammen, og tale samme sprog – også på det tekniske plan.

- Det er her, at vi i Dansk Standard kan være en drivkraft imod et bæredygtigt samfund, fordi vi gennem fælles standarder kan sikre, at data kan rejse på tværs af virksomheder og myndigheder.

Med standarder kan vi sikre, at virksomheder, som aldrig har handlet, mødt eller talt med hinanden, har bygget deres datadrevne teknologier på samme måde. Præcis som var det legoklodser, siger Kristian Guldfeldt og fortsætter:

- Vi glæder os derfor til at høre, hvilke tanker og perspektiver, panelet gør sig under debatten.

Deltagere i debatten er: Anne Holm Sjøberg, afdelingschef i Dansk Standard – Pernille Weiss, MEP (K) – Anders Kofoed-Petersen, Professor i AI og virksomhedsejer.

Tid og sted:

Torsdag den 2. september kl. 13–13.45 på scenen Overblik 1.

Læs mere om årets klimafolkemøde her.

Se også

Ny fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

27. august 2026

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

En ny EU-forordning betyder, at Danmark – sammen med resten af EU – får en fælles, standardiseret metode til at beregne og rapportere drivhusgasudledninger fra vejtransport.

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

24. august 2026

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

En opdateret udgave af DS/EN ISO 14024 skal styrke troværdigheden af miljømærkede produkter og gøre det lettere at gennemskue, hvilke mærkningsordninger, der følger ISO-standarden og dermed på en troværdig og transparent måde sikrer, at de certifi...

Er det digitale produktpas relevant for jer?

19. august 2026

Er det digitale produktpas relevant for jer?

Dansk Standard og de øvrige nordiske standardiseringsorganisationer har udgivet et hæfte, der gør det lettere at forstå og få overblik over kravene til det digitale produktpas.

Den nye udgave af Håndbog 183 er nu udkommet

01. juli 2026

Nu udkommer den nye håndbog 183 for elinstallationer

Den opdaterede håndbog samler de gældende standarder for elektriske installationer og giver overblik over de seneste ændringer og rettelser på området.