11. november 2021

Video: MorgenBriefing - Brug data til at sætte skub på den cirkulære økonomi

Se eller gense webinaret om, hvordan data kan bruges til at sætte skub på den cirkulære økonomi.

Omstillingen til cirkulær økonomi kræver, at virksomheder i stigende grad udveksler informationer om deres produkter i de forskellige led i forsyningskæden. I kølvandet på dette opstår der en række udfordringer i forhold til anvendelse og deling af data.

Dansk Standard inviterede i samarbejde med Erhvervsstyrelsen til en virtuel MorgenBriefing med fokus på de muligheder og udfordringer, der melder sig på banen i forhold til at bruge data i den cirkulære økonomi.

Vi satte særligt fokus på, hvilke krav virksomheder vil blive mødt af på området i fremtiden og hvordan man kan bruge data i arbejdet med cirkulær økonomi gennem inspirationsoplæg fra en række danske og internationale virksomheder.

Kontakt

Berit Aadal
Berit Aadal Chefkonsulent, digitalisering
Standardisering | Digital & Bæredygtighed
E: baa@ds.dk
T: 39 96 62 96
Ditte Klint Heede
Ditte Klint Heede Seniorkonsulent, EU-politik
International Politik
E: dkh@ds.dk
T: 39 96 62 42

Se også

Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

16. juni 2026

Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

Dansk Standard lancerer ny guide, der sætter fælles retningslinjer for, hvordan kvantekomponenter kobles sikkert sammen på tværs af storetemperaturforskelle fra tæt på det absolutte nulpunkt til stuetemperatur.

Norden går sammen om den grønne og digitale omstilling

27. maj 2026

Norden går sammen om den grønne og digitale omstilling

Den grønne og digitale omstilling kræver et tættere samarbejde på tværs af landegrænser. De nordiske lande tager nu et fælles initiativ for at styrke brugen af standarder som et strategisk værktøj til at omsætte viden til løsninger, der fungerer i...

To centrale europæiske AI-standarder er nu i offentlig høring

22. maj 2026

To centrale europæiske AI-standarder er nu i offentlig høring

Risikostyring og cybersikkerhed får stor betydning for arbejdet med AI-systemer – særligt for højrisiko AI-systemer. De to centrale europæiske AI-standarder er nu sendt i offentlig høring, så alle interesserede kan læse med og komme med input.

EU er enige om at udskyde implementering af AI-forordningen

13. maj 2026

EU er enige om at udskyde implementering af AI-forordningen

Den nye politiske aftale om EU’s såkaldte Digital Omnibus for AI vil give virksomheder omkring 1,5 år mere til at leve op til visse krav i AI-forordningen.