
15. april 2024
Der lægges i den reviderede udgave op til at tillade brugen af kalcineret ler, ggbs (slagge), en ny form for tørt blandingsprodukt kaldet X-SCM samt biokulfiller i betonproduktionen. De fire cementerstatninger vil kunne bidrage til at reducere betonprodukters CO2-udledning og dermed gøre produktionen mindre klimabelastende.
Derudover er der lempet på kravene til minimum cementindhold i alle eksponeringsklasser fra XC2 til XA3 således, at der nu kun behøver at være 100 kg/m3 mod tidligere 150 kg/m3.
Standarden er revideret af udvalget S-328 for Betonteknologi, der består af 23 forskellige virksomheder og organisationer fra betonbranchen.
Høringsperioden er fra 10. april 2024 til 9. juni 2024, og alle interesserede kan indsende høringskommentarer via dette link:
Manglende vejledning og fejl i implementering af standarder øger risikoen for fejlbrug af personligt sikkerhedsudstyr. Dansk Standard og ICM Safety vil samle branchen i et nyt netværk for at sikre korrekt anvendelse og bedre sikkerhed.
Nyt projekt har udviklet testmetoder og vejledninger, der skal bidrage til, at genbrug af beton, stål og træ kan blive muligt, så CO₂-udledning i byggeriet kan reduceres, og genbrugte materialer kan integreres i byggeprocessen.
Forsknings- og udviklingsprojekt (P)RECAST har sammen med 13 aktører i den danske byggebranche arbejdet målrettet på at fremme genbrug af hele betonelementer i nye byggerier. To ud af projektets i alt ni rapporter er nu offentliggjort – og de pege...
Bliv opdateret på CPR, den reviderede byggevareforordning, og udviklingen af standarder til DPP og DoPC på europæisk og globalt plan.