Seneste nyt i sag C-588/21 P

10. december 2024

Seneste nyt i sag C-588/21 P

EU-Kommissionen arbejder sammen med de europæiske og internationale standardiseringsorganisationer om at finde en god fremtidssikret løsning på adgang til harmoniserede standarder.

EU-Kommissionen er løbende i dialog med CEN og CENELEC samt ISO og IEC for at sikre sig en god løsning af dommen i sag C-588/21 P, da det er EU-Kommissionen, der er ansvarlig for implementeringen. EU-Kommissionen gennemgår løbende de henvendelser, de modtager omkring aktindsigt.

Læseadgange

EU-Kommissionen er blevet enige med CEN og CENELEC om en løsning, hvor EU-Kommissionen giver aktindsigt gennem decentrale læserum, som vi i Dansk Standard har integreret med vores webshop. I læserummet kan man få adgang til harmoniserede standarder, der har ophavsret i både CEN og CENELEC.

Derudover forhandler EU-Kommissionen med ISO og IEC om, hvordan de kan give aktindsigt i de harmoniserede standarder, der er baseret på internationale standarder, som ISO og IEC har ophavsret til. Selvom der ikke er fundet en løsning endnu, har EU-Kommissionen i enkelte tilfælde givet personlige aktindsigter i harmoniserede standarder baseret på ISO- og IEC-standarder. Da EU-Kommissionen ikke har fået tilladelse fra ISO og IEC, har organisationerne besluttet at tage retslige skridt i forhold til denne adgang.

Kontakt

Helena
Helena Schou Østergaard Konsulent, presseansvarlig
Marketing og kommunikation
E: hso@ds.dk
T: 39 96 62 74

Se også

Dansk Standard er forpligtet til at sikre ophavsretten på standarder

20. januar 2026

Dansk Standard er forpligtet til at sikre ophavsretten på standarder

TEKNIQ frigiver standard uden tilladelse, til trods for at den er frit tilgængelig på Dansk Standards hjemmeside.

1025 Stor 800

24. juli 2025

Stadig behov for standarder

Harmoniserede standarder er stadig vigtige for det indre marked, anerkender Europa-Kommissionen i deres evaluering af standardiseringsforordningen (forordning 1025/2012). Evalueringen fremhæver både styrker og forbedringsmuligheder i det nuværende...

Læserum inkluderer nu flere harmoniserede standarder

28. september 2024

Læserum inkluderer nu flere harmoniserede standarder

EU-Kommissionen har modtaget flere anmodninger om aktindsigt, og CEN-CENELEC har på den baggrund gjort 68 harmoniserede standarder tilgængelige, der kan have offentlighedens interesse i relation til EU-Domstolens afgørelse i sag C-588/21 P.

Læserum i sag C-588/21 P om aktindsigt er nu frit tilgængelig på ds.dk

28. juni 2024

Læserum i sag C-588/21 P om aktindsigt er nu frit tilgængelig på ds.dk

EU-Kommissionen og CEN-CENELEC er blevet enige om, at hver national standardiseringsorganisation i Europa skal have et virtuelt læserum. Derfor kan alle interesserede nu frit læse de harmoniserede standarder, som EU-dommen vedrører i sag C-588/21 P.