Storbritannien forbliver som en del af det europæiske standardiseringssystem – til gavn for samhandlen

26. november 2021

Storbritannien forbliver som en del af det europæiske standardiseringssystem – til gavn for samhandlen

Den britiske standardiseringsorganisation BSI fortsætter som medlem af de europæiske standardiseringsorganisationer CEN og CENELEC, hvilket har en stor betydning for danske virksomheder og det indre marked i Europa.

Trods Storbritanniens udtræden af EU - og i overensstemmelse med handels- og samarbejdsaftalen aftalt mellem Storbritannien og EU - er det besluttet på CEN og CENELECS generalforsamling, at BSI (British Standards Institutions) kan fortsætte sit medlemskab af de to organisationer fra 1. januar 2022.

- Det har en kæmpe betydning, at Storbritannien fortsat vil være en del af vores fælles europæiske standardiseringssystem - både for Europas førende rolle som global standardsætter og for det indre marked og problemfri handel mellem virksomheder i hele Europa, herunder i Storbritannien, siger Jens Heiede, standardiseringsdirektør i Dansk Standard, og fortsætter:

- Standarder spiller en meget vigtig rolle for den globale økonomi og gør det muligt for alle at konkurrere på lige vilkår. Storbritanniens fortsatte medlemskab understøtter vores fælles interesser, herunder øget global handel samt muligheden for at sætte fælles standarder, der både kan hjælpe os med at håndtere klimaforandringer og gribe mulighederne ved nye teknologier. Derfor er vi i Dansk Standard glade for, at BSI fortsat er en del af CEN og CENELEC.

Med Storbritanniens udtræden af EU var den altoverskyggende prioritet for CEN og CENELEC at opretholde stabiliteten af standardiseringssystemet i Europa. For standarder er en europæisk force, som det er vigtigt at værne om.

- EU's indre marked og samarbejdet på tværs af grænser har gjort standarder til en europæisk styrkeposition. Europæiske standarder er en garant for kvalitet, der er med til at forme markedet og sætte markedskravene - og mange internationale selskaber arbejder efter europæiske standarder, siger Jens Heiede.

Beslutningen om, at BSI fortsætter som medlem af CEN-CENELEC, betyder, at britiske interessenter fortsat vil have mulighed for at deltage i udviklingen af europæiske og internationale standarder sammen med de øvrige 33 CEN- og CENELEC-medlemslande.

 

Kontakt

Se også

Revideret udgave af ISO 22000 på vej

12. maj 2026

Revideret udgave af ISO 22000 på vej

Den internationale standard for fødevaresikkerhed er lige nu i offentlig høring.

Hvad skal der til, for at AI bedst kan understøtte et sundhedsvæsen under pres?

12. maj 2026

Hvad skal der til, for at AI bedst kan understøtte et sundhedsvæsen under pres?

AI har potentiale til at forbedre det danske sundhedsvæsen. Men teknologien rummer både muligheder og udfordringer, og her kan standarder hjælpe.

Er din virksomhed klar til energiledelse inden 1. august 2026?

11. maj 2026

Er din virksomhed klar til energiledelse inden 1. august 2026?

I år bliver det lovpligtigt for en lang række danske virksomheder at have et certificeret energiledelsessystem. Men uanset typen af virksomhed kan det være store fordele ved at anvende en standard som ISO 50001.

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

30. april 2026

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

En ny guide skal hjælpe ledere med at styrke trivsel, produktivitet og konkurrenceevne ved at skabe arbejdspladser med fleksibilitet for forskellige neuroprofiler.