CEN vedtager nye afstemningsregler

25. januar 2017

CEN vedtager nye afstemningsregler

Nye afstemningsregler i forbindelse med formelle afstemninger i CEN er knyttet til medlemmernes kontingent og grad af indflydelse.

Den europæiske standardiseringsorganisation CEN har fra årsskiftet vedtaget nye afstemningsregler i, så de afspejler Lissabon-traktaten og ikke som tidligere Nice-traktaten. Baggrunden for ændringen af afstemningsreglerne er tæt knyttet til medlemmernes kontingent, der i højere grad skal stemme overens med graden af indflydelse.

”De store lande som fx Tyskland, Frankrig, Storbritannien og Tyrkiet skal betale mere, mod at deres stemmevægt øges,” siger Jesper Jerlang, der er Standardiseringsdirektør i Dansk Standard, og fortsætter:

”I praksis forventer vi ikke, at de nye afstemningsregler vil få dramatiske konsekvenser for udfaldet af afstemningerne. CEN har undersøgt sagen og ved, at forskellen i afstemningerne er minimal, ” siger Jesper Jerlang.

De nye formelle afstemningsregler i CEN er fra 1. januar 2017:

  1. Kun JA og NEJ stemmer optælles. Medlemmer, der afstår fra at stemme, tælles ikke med.
  2. 55% af de afgivne stemmer skal være positive. Det kan fx være 11 ud af 20 stemmer.
  3. JA-stemmerne skal repræsentere minimum 65% af befolkningen, der er repræsenteret ved stemmeafgivningen (kun JA og NEJ stemmer medtages).

De nye regler gælder kun for CEN og kun for sager, der er udsendt til afstemning fra 1. januar 2017.

Mere information

 

Se også

Digital Omnibus for AI godkendt

10. juli 2026

Digital Omnibus for AI godkendt

Europa-Parlamentet og Ministerrådet har nu formelt godkendt Digital Omnibus for AI. Det betyder, at virksomheder får mere tid til at leve op til dele af kravene i AI-forordningen, som gælder for højrisiko-AI-systemer.

Den nye udgave af Håndbog 183 er nu udkommet

01. juli 2026

Nu udkommer den nye håndbog 183 for elinstallationer

Den opdaterede håndbog samler de gældende standarder for elektriske installationer og giver overblik over de seneste ændringer og rettelser på området.

DS Bæredygtighedsdag 2026

30. juni 2026

DS Bæredygtighedsdag 2026

Se eller gense de oplæg, der blev holdt på DS Bæredygtighedsdag torsdag d. 25. juni 2026.

Nu er den internationale standard for arbejdsmiljøledelse i høring

25. juni 2026

Nu er den internationale standard for arbejdsmiljøledelse i høring

Udkastet til den reviderede udgave af ISO 45001 er kommet i offentlig høring. Standarden er det internationale grundlag for systematisk arbejdsmiljøledelse, og alle interesserede opfordres til at læse og kommentere forslaget inden høringsfristen d...