CEN vedtager nye afstemningsregler

25. januar 2017

CEN vedtager nye afstemningsregler

Nye afstemningsregler i forbindelse med formelle afstemninger i CEN er knyttet til medlemmernes kontingent og grad af indflydelse.

Den europæiske standardiseringsorganisation CEN har fra årsskiftet vedtaget nye afstemningsregler i, så de afspejler Lissabon-traktaten og ikke som tidligere Nice-traktaten. Baggrunden for ændringen af afstemningsreglerne er tæt knyttet til medlemmernes kontingent, der i højere grad skal stemme overens med graden af indflydelse.

”De store lande som fx Tyskland, Frankrig, Storbritannien og Tyrkiet skal betale mere, mod at deres stemmevægt øges,” siger Jesper Jerlang, der er Standardiseringsdirektør i Dansk Standard, og fortsætter:

”I praksis forventer vi ikke, at de nye afstemningsregler vil få dramatiske konsekvenser for udfaldet af afstemningerne. CEN har undersøgt sagen og ved, at forskellen i afstemningerne er minimal, ” siger Jesper Jerlang.

De nye formelle afstemningsregler i CEN er fra 1. januar 2017:

  1. Kun JA og NEJ stemmer optælles. Medlemmer, der afstår fra at stemme, tælles ikke med.
  2. 55% af de afgivne stemmer skal være positive. Det kan fx være 11 ud af 20 stemmer.
  3. JA-stemmerne skal repræsentere minimum 65% af befolkningen, der er repræsenteret ved stemmeafgivningen (kun JA og NEJ stemmer medtages).

De nye regler gælder kun for CEN og kun for sager, der er udsendt til afstemning fra 1. januar 2017.

Mere information

 

Se også

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

23. april 2025

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

Overgangsalderen er endelig kommet på dagsordenen – men det er stadig uvist, hvordan det håndteres på danske arbejdspladser. Det skal en ny undersøgelse lave om på.

Nye vejledninger på vej: Vejen banes for genbrug af betonelementer

22. april 2025

Nye vejledninger på vej: Vejen banes for genbrug af betonelementer

Forsknings- og udviklingsprojekt (P)RECAST har sammen med 13 aktører i den danske byggebranche arbejdet målrettet på at fremme genbrug af hele betonelementer i nye byggerier. To ud af projektets i alt ni rapporter er nu offentliggjort – og de pege...

Nyt formandskab og nye bestyrelsesmedlemmer i Fonden Dansk Standard

08. april 2025

Nyt formandskab og nye bestyrelsesmedlemmer i Fonden Dansk Standard

Fonden Dansk Standards bestyrelse skal være med til at sikre, at Fonden forsætter med at virke til gavn for samfund og erhvervsliv gennem standardisering og certificering samt videnformidling og rådgivning herom.

Ny udgave af DS 21001 for jernbanesikkerhed

03. april 2025

Ny udgave af DS 21001 for jernbanesikkerhed

DS 21001 er udkommet i en ny og opdateret version. Strukturen er tilpasset andre ledelsesstandarder og fokus på sikkerhedskultur er skærpet.