Vigtig standard for IT-tilgængelighed findes nu på dansk

22. januar 2024

Vigtig standard for IT-tilgængelighed findes nu på dansk

Europæisk standard for IT-tilgængelighed er blevet oversat og frikøbt til offentlige organer. Standarden er med til at gøre digitale tjenester mere tilgængelige for alle og ligger samtidig til grund for den EU-lovgivning for digitale tjenester, der træder i kraft i 2025.

Den europæiske standard EN 301549 beskriver, hvilke krav der skal opfyldes, for at IT-løsninger som websteder, mobilapplikationer, billetautomater, e-bogslæsere, kodelæsere og fjernsyn er tilgængelige for mennesker med funktionsnedsættelser.

Standarden blev oprindeligt udviklet for at beskrive krav til tilgængelighed, der kunne bruges i forbindelse med offentlige IT-anskaffelser i EU-landene, og er siden blevet taget i brug på flere områder. Det er den gældende standard for overholdelse af webtilgængelighedsloven for offentlige myndigheder i Danmark og findes nu også i dansk oversættelse.

Oversættelse vil lette arbejdet med standarden

Initiativet til oversættelse af standarden kommer fra Digitaliseringsstyrelsen, som samtidig har frikøbt standarden til brug for alle offentlige organer, der er omfattet af webtilgængelighedsloven.

- Vi vil gerne understøtte, at offentlige organers websteder, apps og selvbetjeningsløsninger bliver inkluderende og imødekommer særlige behov hos borgere med funktionsnedsættelse, siger Mette Lindstrøm, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, og tilføjer:

- Og vi ved, at oversættelsen af EN 301549 til dansk vil lette deres arbejde med standarden og med at omsætte kravene i deres løsninger.

Standarden kan sikre digital inklusion og tilgængelighed

Stein-Erik Skotkjerra, grundlægger af konsulentvirksomheden Inklusio og forperson for standardiseringsudvalget for IT-tilgængelighed, hilser den nye oversættelse velkommen:

- Det er en rigtig god nyhed, at standarden nu findes på dansk. Arbejdet med standarder kan være udfordrende i sig selv, og derfor er det vigtigt, at de er så tilgængelige og anvendelige som muligt, siger han, og fortsætter:

- Vi håber, at dette kan gøre det nemmere for både offentlige myndigheder og private virksomheder at sikre digital inklusion og tilgængelighed. EN 301549 er desuden et nyttigt værktøj for alle, der ønsker at indkøbe eller udvikle IKT-baserede løsninger – fra billetautomater via e-bogslæsere til websteder og apps.

Ny lovgivning om tilgængelighed på vej

Standarden kan blive et relevant værktøj for mange, for d. 28. juni 2025 træder en ny lov om tilgængelighedskrav for produkter og tjenester i kraft, hvoraf en stor del omhandler IT-området. Loven kommer på baggrund af det europæiske tilgængelighedsdirektiv, og EN 301549 vil bl.a. være grundlaget for at vurdere, om private virksomheder overholder loven.

Hvis du vil vide mere, holder Dansk Standard et webinar 1. februar om EN 301549 og den europæiske lov om tilgængelighed (EAA).



Vil du høre mere om udvalget S-437 for IT-tilgængelighed og det kommende arbejde med at opdatere standarden, kan du kontakte seniorkonsulent Berit Aadal. 

Kontakt

Berit Aadal
Berit Aadal Chefkonsulent | Chief Consultant
Standardisering | Digital & Bæredygtighed
E: baa@ds.dk
T: 39 96 62 96

Se også

Nye standarder skal gøre digitale produkter mere sikre

26. februar 2025

Nye standarder skal gøre digitale produkter mere sikre

Cybersikkerhed er vigtigere end nogensinde. Derfor er eksperter som Michael Bladt Stausholm fra Alexandra Instituttet også involveret i at udvikle de standarder, der skal hjælpe virksomheder med at leve op til Cyber Resilience Act i 2027.

Nu findes standarderne for OT-cybersikkerhed som én samlet pakke

04. februar 2025

Nu findes standarderne for OT-cybersikkerhed som én samlet pakke

Ny og opdateret standardpakke for IEC 62443-serien giver bedre overblik til arbejdet med cybersikkerhed for operationel teknologi.

Fire virksomheder deler deres erfaringer med informationssikkerhedsstandarder

20. januar 2025

Fire virksomheder deler deres erfaringer med informationssikkerhedsstandarder

Gennem Q&A's får du indblik i, hvordan fire helt forskellige virksomheder har implementeret cyber- og informationssikkerhedsstandarder, samt hvilken effekt det har haft.

11. december 2024

Se eller gense webinar om lancering af ny guide til EU’s cybersikkerhedskrav

Få en introduktion til en helt ny guide, der skal hjælpe SMV’er med at håndtere de lovkrav, der kommer fra EU i forhold til cyber- og informationssikkerhed.